Türkiye Gerçekleri ve Ankara Kuşu hesaplarına “terör örgütü propagandası” davası nasıl sonuçlandı?

Türkiye Gerçekleri ve Ankara Kuşu hesaplarına "terör örgütü propagandası" davası nasıl sonuçlandı?

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, “Türkiye Gerçekleri” adlı sosyal medya hesabının sahibi Mesut Aykın hakkında “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla dava açtı. Ankara 22. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın iddianamesinde Aykın’ın FETÖ’nün üyesi olduğuna ilişkin dava açılmasına yeterli delil elde edilemediği de belirtildi.

İddianamede Aykın’ın kendisine ait twitter hesabından 4 ve 7 Ocak 2020 tarihlerinde yapmış olduğu paylaşımların, 2016 yılının Temmuz ayından önce 15 Temmuz kalkışmasına işaret eden paylaşımları ile birlikte değerlendirilerek, FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütünün meşru olmayan eylemlerini, 2020 Haziran ayında yeniden gerçekleştireceği ve bu durumun ülke açısında iyi olacağı şeklinde paylaşımlarda bulunduğu belirtildi. İddianamede bu paylaşımlarla Aykın’ın insanları bu duruma önceden hazırlamak suretiyle söz konusu kalkışmanın meşru ve gerekli bir eylem olduğunu ifade ettiği, söz konusu paylaşımların bu kapsamda aleni ve birden farklı tarihte zincirleme olarak terör örgütü propagandası yapmak suçunu oluşturduğu bildirildi.

15 Temmuz darbe girişimi öncesinde 25 Haziran 2016 tarihli paylaşımında “ne kutup şafaklarında tanrılaşması ilkelliğimin TEMMUZ gibi sıcak ve bereketli TEMMUZ gibi uçsuz bucaksız”, 18 Haziran 2016 tarihinde “Hatta zincirleri devam ediyor.. TEMMUZ ağır olur, TEMMUZ sıcak olur, TEMMUZ hepimizi yakar beyler” şeklindeki ifadelerine yer verdiği, örgütün kalkışmasını “meşru ve gerekli gösterdiği” değerlendirmesi yapıldı.

Aykın’ın FETÖ üyelerinin umut ve morallerini diri tutmak ve örgütün eylemlerini meşru göstermek amacıyla aynı twitter hesabından 7 Ocak 2020 tarihinde “HAZİRAN gelse de ısınsak”, 4 Ocak 2020 tarihinde “Haziran dediğin nedir ki; Göz açıp kapayıncaya kadar gelir”, yine aynı tarihte (7 Ocak 2020) “Lale devri bitti.. Çöküş devri başladı…Cumhuriyetin kurulmasına az kaldı”, 4 Ocak 2020 tarihinde “Uykusuz gecelere bugünden hazırlıklı olmak lazım…” şeklinde paylaşımlarda bulunduğu da belirtildi.

ANKARA KUŞU

Ankara Başsavcılığı, sosyal medyada “Ankara Kuşu” adlı hesabın sahibi Oktay Yaşar hakkında “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla dava açtı. Ankara 17. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın iddianamesinde şu aşamada terör örgütü üyeliği suçundan dava açmayı gerektirir delil elde edilemediği de bildirildi.

FETÖ ELEBAŞINI MAĞDUR GÖSTERMEYE ÇALIŞTI

İddianamede Oktay Yaşar’ın bu paylaşımlarla FETÖ elebaşı Gülen’i mağdur göstermeye çalıştığı, eylemlerini de meşru göstermek amacı içeren beyanlar olduğu tespiti yapıldı. Şüpheli Oktay Yaşar’ın şu aşamada silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte, terör örgütü propagandası yaptığının belirtildiği iddianamede “Birden farklı tarihte zincirleme olarak yapmış olduğu sosyal medya paylaşımları ile terör örgütü propagandası yaptığının sabit olduğu, her ne kadar şüphelinin üzerine atılı suçlamaları kabul etmediği görülse de terör Örgütü liderini mağdur göstermeye çalışan ve bu örgütü ile liderinin eylemlerini meşru göstermek amacı içeren propaganda konusu paylaşımları sebebiyle üzerine atılı suç ile ilgili olarak hakkında kamu davası açmaya yeter şüphenin oluştuğu anlaşılmıştır” denildi.

İddianamede davaya konu olan, Oktay Yaşar’ın “oktayyasar” kullanıcı adıyla aktif olarak kullandığı sosyal medya hesabı üzerinden 6 Nisan 2015 tarihinde “Gülen cemaatine yakın 4 isim bağımsız olarak seçime giriyor”, 7 Şubat 2015 tarihinde “Gülen keşke dini cemaat yerine siyasi parti kursaymış”, 3 Şubat 2015 tarihinde “Fetullah Gülen gözyaşlarını tutamadı” şeklinde paylaşımlar da yer aldı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

korku filmleri 2019 animasyon filmleri 2019 Tipobet365 Giriş betmatik giriş supertotobet giriş