Prof. Dr. Mehmet Ceyhan; “Koronavirüs 50 bin mutasyon geçirdi”

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan; "Koronavirüs 50 bin mutasyon geçirdi"

Koronavirüsün onbinlerce kez mutasyona uğradığını belirtti. Amerika’ya virüsün nereden bulaştığını açıkladı:

“Virüste 50 binin üzerinde mutasyon tarif edildi. Yani bu yeni sars koronavirüs 2’de 50 binin üzerinde mutasyon tespit edildi. Önce Amerikalılar dedi ki Çinliler bunu bize bulaştırdı, Çin’den geldi bize. Çinliler yok dediler, Singapur’dan Amerika’ya gitti. Bu virüs tarihçileri hemen bu mutasyonu çalıştırdı ve dediler ki Çin’den Amerikaya gitti.”

CNN TÜRK ekranlarına konuk olan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan koronavirüsle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Çin’in “Virüs Amerika veya Avrupa kökenli olabilir” iddiasını yalanladı. Bununla ilgili yapılan araştırmayı anlattı. “Baktılar ki daha virüs Çin’deyken olan bir mutasyon var, oradan Singapur’a geçiyor. Singapur’da yeni bir mutant virüs aslında yani bazı değişikliklere uğramış. Ama Amerika’da ilk çıkan vakalardaki virüslere baktılar, bunlar daha Çin’deki halinde” dedi.

Ceyhan’ın gündeminde 2. dalga riski de vardı. “Henüz 1. dalgadayız, 1. dalgayı bitirmiş bir ülke yok. Sonbaharda da bu iş devam ederse bu 1. dalganın devamı gibi devam edecek. Yoksa bitip de vakalar 2. bir dalga olmasını beklemiyorum” diye konuştu. 

Mehmet Ceyhan, dondurmada buluşma riski olup olmadığını da açıkladı. “Dondurmadan herhangi bir risk gösterilmemiş. Dondurma üreten bir firma da geldi benimle görüştü. Orada çalışan insanların hastalanması, virüsü kapması riski var. Yoksa dondurmada böyle bir bulaş riski yok” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

korku filmleri 2019 animasyon filmleri 2019 Tipobet365 Giriş betmatik giriş supertotobet giriş