Koronavirüs salgınında düzensiz göçmen tehlikesi Sosyal Uyum Derneği Araştırması

Koronavirüs salgınında düzensiz göçmen tehlikesi Sosyal Uyum Derneği Araştırması
Koronavirüs salgınında düzensiz göçmen tehlikesi

Koronavirüs salgınında, belki de gözden kaçan çok önemli risklerden biri de sığınmacılar ve düzensiz göçmenler. Bu konuda bazı tedbirler alınsa da normalleşme sürecinde girdikten sonra dahi riski devam ettiren durumlarla karşılaşılabilir. Kontrolsüz ve önlemsiz şekilde dolaşan sığınmacılar, maske, dezenfektan, sağlık malzemesi gibi koruyucu ürünlere ulaşamazken, ne kadar sığınmacının virüs kaptığı ya da ne kadarının etkilendiğine dair elimizde veri de bulunmuyor.

Koronavirüs salgını ile mücadele sürecinde göçmen ve mülteci gruplarının barındırdığı riskler konusunda Göçmen Hakları ve Sosyal Uyum Derneği’nin (GÖÇ-DER) yaptığı çalışma dikkat çekici. Hükümetin aldığı, personel maaş ödemelerinde kesintiye gidilmemesi, ücretsiz izne çıkarılan işçilere maddi destek verilmesi, kısa çalışma ödeneği gibi uygulamaların anlatıldığı GÖÇ-DER raporunda göçmen ve mültecilerin çoğunluğunun kayıt dışı çalışan ve günlük genel geçer işlerle hayatlarını idame ettirdiği ifade edildi. Bu nedenle salgının yol açtığı ekonomik daralmadan en çok etkilenen grupların başında göçmen ve mültecilerin geldiği vurgulandı.

Raporda şu ifadelere yer verildi:

– EN ÇOK ETKİLENEN BÖLGELER: Özellikle Ankara’da hastalığın en yoğun görüldüğü bölgeler, göçmen ve mültecilerin yoğunlukla ikamet ettikleri ilçelerdir. Bunun başlıca sebepleri yetersiz beslenme, kalabalık aile grupları içinde yaşama, salgın konusunda bilgilendirme ve tedbir donanımına ulaşmadaki yetersizlikler sayılabilir.

– GÖÇMENLERİ KAPSAMIYOR: Vefa Destek Grupları uygulaması, bazı illerde kamu idarecilerimizin inisiyatifi ile bazı mülteci-sığınmacı gruplara uzansa da geneli itibariyle göçmenleri kapsamıyor. Korucu maske satışının yasak, göçmenin zaten alım gücünün düşük ve devletin maske taleplerini karşılama ağına girmedikleri göz önüne alınırsa, bulaşma karşısında ihmal edilmiş bir kesimin risk potansiyeli artmaktadır.

– SAĞLIK KURULUŞUNA BAŞVURMA: İkamet kaydı bulunan il dışında yaşamını sürdüren gözmenlerin hastalık belirtileri karşısında dahi bir sağlık kuruluşuna başvurusunda çekinceleri olabilmektedir. Sınır dışı edilme korkusundan bu hastalık belirtisi gösteren kimlik ve ikamet sorunlu göçmenler-mülteciler hastanelere gitmemekte, kalabalık aile içerisinde hastalığın bulaşma ve yayılma tehlikesini artırmaktadır. Bu sebeplerden dolayı göçmen grupları arasında hastalığın teşhis ve tedavisi konusunda zafiyet oluşmaktadır. Bulaşın önlenmesi ve hastalığa yakalananların izolasyonu konusunda, hastalığın tespitinde güçlükler oluşmaktadır. Ayrıca çaresizlik içindeki göçmen grupları hırsızlık, gasp gibi illegal işlere yönelebilir. Bu durum, göçmen ve yerli halk arasında onarılması güç kırılmaları beraberinde getirebilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

korku filmleri 2019 animasyon filmleri 2019 Tipobet365 Giriş betmatik giriş supertotobet giriş