Güney Amerika ülkesinde kabus bu kez başkent Quito’da hortladı.

Güney Amerika ülkesinde kabus bu kez başkent Quito'da hortladı.

1 ABONE OL

Corona virüsten ölenlerin cesetlerinin sokaklara atılmasıyla dünyayı şoka uğratan ülkede, haftalar sonra dehşet görüntüleri yeniden hortladı.

2

Ekvador’un en büyük kenti Guayaquil’de Nisan ayı içerisinde yüzlerce ceset sokaklara bırakılmış, ekipler kurbanları toplamaya yetişememişti.

3

Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde kentte ahşap tabut kalmadığı için bazı kişilerin yakınlarının cesetlerini kolilerde taşıdığı görülmüştü.

4

Salgında yakınlarını kaybeden bazı aileler, ölülerini toprağa vermek için sekiz gün bekledi. Cesetleri hastanelerden almak için ise iki hafta bekleyenler oldu.

5

Ekipler, sokaklardaki cesetleri paletlerle taşıdı. Bazı kent sakinleri ise bahçelerinde tuttukları cesetlerin çürümeye başladığını ve tanınamaz hale geldiğini gördü.

6

İnfiale yol açan görüntüler halen hafızalarda yerini korurken, Güney Amerika ülkesinde kabus bu kez başkent Quito’da hortladı.

7

Amerikan Associated Press (AP) ajansının servis ettiği karelerde, Quito’da sokak ortasında corona virüsten ölen bir adam görülüyor.

8

Olay yerine çağrılan ekipler ise, tepeden tırnağa koruyucu kıyafetlerle cesede yaklaşıyor. Ekipler, erkek kurbanın cesedinden parmak izi aldı.

9

Başkent Quito polisinin güvenlik çemberi çektiği bölgede, kurbanın yakınlarından biri gözyaşlarına boğuldu.

10

Vaka sayısının 31 bini, ölü sayısının 1569’u bulduğu Ekvador’da karantina tedbirlerinin hafifletilmesi gündemde. Ancak, virüs Amazon’daki yağmur ormanlarında yaşayan yerli kabilelere de ulaştı.

11

Reuters haber ajansı, Ekvador-Peru sınırındaki Siekopai yerlilerinde en az 15 corona virüs vakası tespit edilidğini, iki yaşlı hastanın yaşamını yitirdiğini bildiriyor.

12

744 üyesi olan kabilenin üyelerinden çoğunda corona virüs belirtileri görüldü, Tarapoa kentinden gelen doktorlar ise sadece ağır bir grip geçirdiklerini söyledi.

13

Kabilenin yöneticisi Justino Piaguaje, hükümetten yardım talep ettiklerini ancak hiçbir yanıt alamadıklarını söylüyor: “Geçmişte hastalıklara çok fazla kurban verdik, tarihin tekerrür etmesini istemiyoruz.”

14

Reuters’a bilgi veren yerli organizasyonu CONFENIAE, Siekopai’nin yanı sıra Amazon’daki diğer yerli gruplarda da corona virüse rastlandığını aktarıyor.

15

Uluslararası haber ajansı, ayrıca Sucumbios kentinde corona virüs testi yapılan Siekopai üyelerinin fotoğraflarını da servis etti.

16

Brezilya ve Peru’nun ardından resim verilere göre Güney Amerika’da corona virüsün en yoğun görüldüğü Ekvador’da, Nisan ayında akılalmaz bir olay yaşanmıştı.

17

Guayaquil’deki bir hastanede tedavi gören Covid-19 hastası Alba Maruri’nin ailesine, Mart ayında oğullarının hayatını kaybettiği bildirildi.

18

Ardından eve Maruri’ye ait olduğu belirtilen küller gönderildi. Ancak o sırada aslında komada olan Maruri, Nisan ayında komadan çıktı. Kendisiyle ilgilenen doktorlardan kız kardeşini aramalarını istedi.

19

Maruri’nin telefonuyla büyük bir şaşkınlık yaşayan ve sevinçten çılgına dönen aile, kendilerine gönderilen küllerin kime ait olduğunu merak ediyor.

20

Hastane, Maruri’nin fotoğrafını da eklediği bir sosyal medya paylaşımıyla karışıklık için özür diledi.

21

Maruri’nin kız kardeşi Aura, “Bu mucizeydi. Yaklaşık bir aydır öldüğünü sanıyorduk. Düşünün! Üstelik başka birinin külleri bende” diyor.

22

Ekvador’daki sağlık sistemi, salgın nedeniyle neredeyse çökmüş durumda ve hastanelerde tam bir kaos hakim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

korku filmleri 2019 animasyon filmleri 2019 Tipobet365 Giriş betmatik giriş supertotobet giriş