Corona’dan hayatını kaybedenlerin sayısı 36 bin 914’e yükseldi

1

Sağlık Bakanlığının Twitter hesabından açıklanan verilere göre, ülkede Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 121 artışla 36 bin 914 oldu.Ülkede yapılan 73 bin 726 testle bin 625 yeni vaka tespit edilirken, toplam vaka sayısı da 261 bin 184’e yükseldi.

2

İngiltere’de bugüne kadar yapılan toplam Kovid-19 testi sayısı da 3 milyon 532 bin 634 oldu.

3

İngiltere’nin Essex bölgesindeki tatil beldesi Southend-On-Sea’de yeni tip corona virüs (Covid-19) salgını nedeniyle kapatılan plajların açılmasının ardından vatandaşlar denizin tadını çıkardı.

4ÖZÜR DİLEMEYİ REDDETTİ

ÖZÜR DİLEMEYİ REDDETTİ

Boris Johnson’ın Başdanışmanı Dominic Cummings giderek artan tepkilerin ardından basın toplantısı düzenledi. Gazetecilere konuşmaktan kaçınan ve haberler ilk çıktığında evinin önünde bekleyen basın mensuplarına, “ne düşündüğünüz umrumda değil” diyen Cummings, basın toplantısının başında uzun bir metin okudu.

5

Sözlerine, “Karışıklığı ve yanlış anlamaları gidermek istiyorum. Daha önce konuşmalıydım.” diyerek başlayan Cummings, eşinin mart sonunda Kovid-19 belirtileri gösterdiğini, onu 4 yaşındaki oğluyla evde bırakarak işe gitmenin tehlikeli olacağını düşündüğü için onları babasının 400 kilometre uzaklıktaki Durham kentinde bulunan çiftlik evine götürme kararı aldığını anlattı.

6Görme yetisini test etmek için 50 kilometre araba kullandı

“Görme yetisini test etmek için” 50 kilometre araba kullandı

Durham’a vardıktan sonra kendisi de belirti göstermeye başladığını, bu sürede ebeveynleri veya kardeşleriyle yakın temas kurmadığını, çiftlikte bulunan ayrı evlerde kaldıklarını aktaran Cummings, eşi ve kendisinin iyi hissetmesinin ardından Londra’ya döndüklerini söyledi. Cummings, hastalığın etkilediği görme yetisinin Londra’ya kadar araba kullanmasına izin verip vermediğini görmek için 50 kilometre uzaklıktaki Barnard Kalesi’ne gittiklerini, bu sırada bir kişinin kendilerini gördüğünü ancak kimseyle yakın temas kurmadıklarını vurguladı.

7Pişman değilim

“Pişman değilim”

Hasta olunması durumunda evden çıkmayı yasaklayan karantina kurallarını kendisine göre yorumlaması konusunda pişman olup olmadığı sorusuna Cummings, “Pişman değilim, bence mantıklıydı. Kurallar, küçük çocuklar söz konusu olduğunda istisnai durumlara izin veriyor.” yanıtını verdi. Yaptıklarının halkın kurallara bağlı kalmasını etkilememesini umduğunu kaydeden Cummings, küçük bir çocuğun bakımı gibi belirli şartların insanlara kurallara tam olarak uymama hakkı verdiğini savundu.

8İstifa etmeyi düşünmedim

“İstifa etmeyi düşünmedim”

Aylardır evlerinden çıkamayan, yakınlarını ziyaret edemeyen halkın tepkisini anladığını ileri süren Cummings, bir soru üzerine, “İstifamı sunmadım ya da istifa etmeyi düşünmedim.” dedi. Kurallara ihlal etmediğini savunan Cummings, halktan özür dilemeyi de reddetti.

9400 kilometrelik seyahat

400 kilometrelik seyahat

Mart sonunda Kovid-19 semptomları göstermeye başlayan Cummings’in, sokağa çıkma kısıtlamaları sürerken, ailesiyle Londra’yı terk ettiği ve yüzlerce kilometre ötedeki ebeveynlerinin yanında kaldığı ortaya çıkmıştı. Muhalefet partileri, “ülkedeki sokağa çıkma kısıtlamalarını ihlal etmekle” suçladığı Cummings’in istifa etmesi veya görevden alınması için çağrıda bulunmuştu.

10

Ancak Başbakan dün yaptığı açıklamada, Cummings ve eşinin virüs kapmaları nedeniyle 4 yaşındaki oğullarının bakımı için seyahat ettiğini ve bunun da kurallara aykırı olmadığını belirterek, görevden alma çağrılarını reddetmişti. İngiltere’de hükümetçe getirilen kurallar kapsamında belirti gösteren kişilerin en az 7 gün evde kalması istenirken, genel olarak halkın da hasta olmasalar bile şehirler arası seyahat yapmaları ve hane halkı üyesi olmayan aile bireyleriyle kalmaları yasaklanmıştı.

11Kutuplaştırıcı isim

Kutuplaştırıcı isim

Cummings, AB ile Türkiye dahil diğer ülkelerden göçün sıklıkla dile getirildiği 2016 Brexit referandumu kampanyasını yöneten isim olarak biliniyor. Kutuplaştırıcı bir isim olduğu değerlendiren Cummings’in liderliğindeki AB karşıtı kampanyada, Türkiye’nin AB üyesi olması durumunda milyonlarca Türk göçmenin İngiltere’ye geleceği öne sürülüyordu.

12131415

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tipobet365 Giriş betmatik giriş supertotobet giriş