Corona virüs vaka sayısında büyük düşüş, son bir haftada 30 civarındaki ilde vaka sayıları 0-10 arasında

Corona virüs vaka sayısında büyük düşüş, son bir haftada 30 civarındaki ilde vaka sayıları 0-10 arasında

1

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın başkanlığında ilgili bakanlıkların katılımı ile oluşturulan komisyon, corona virüs yasaklarının kaldırılmasına yönelik takvim üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

2

Türkiye’de normalleşme adımlarının atılabilmesi için, vaka sayıları, virüs bulaştırma oranı, hangi şehirde vakaların sıfırlanma aşamasına geldiği gibi başlıklarda farklı projeksiyonlar yapılıyor.

3

Türkiye’de 11 Mart’ta görülen ilk corona virüs vakasından sonra, bir kişinin 16 kişiye virüs bulaştırdığı ortaya çıkmıştı. Tedbirler alındıktan sonra bu sayının önce 6-7’ye, son günlerde ise 2 kişiye kadar gerilediği belirtildi.

4

Bazı illerde bir kişinin virüs bulaştırma katsayısı 1,8’e indiği ifade edilirken, normalleşme adımlarının atılabilmesi için, bir kişinin virüsü bulaştırma katsayısının 1’in altına inmesi gerektiğine dikkat çekiliyor.

530 İLDE YÜZ GÜLDÜREN RAKAMLAR

30 İLDE YÜZ GÜLDÜREN RAKAMLAR

Salgının kontrol altına alındığının bu oranlarla ortaya çıkacağını belirten uzmanlar, son bir haftada 30 civarındaki ildeki vaka sayılarının 0 ile 10 arasında kaldığını, kısıtlamaların gevşetilmesinin bu illerden başlatılabileceğine dikkat çekiyor.

6

Türkiye’deki vaka sayısının son günlerde gerilemesinin ise İstanbul’daki vaka sayılarının düşüşünden kaynaklandığını dile getiriyor.

7

Salgının başında, Türkiye’deki her 100 vakanın 65’inin İstanbul’dan çıktığını, bu oranın son günlerde 58’e indiğini, Mayıs’ın ortasından sonra bu gerilemenin daha hızlı olacağı ifade edildi.

8ÖNCE ÖZEL ARAÇLAR

ÖNCE ÖZEL ARAÇLAR

Öte yandan, bakanlıkların normalleşme adımları üzerinde yaptığı çalışmalarda en çok zorlandıkları konu ise seyahat kısıtlamaları oldu.

9

Yapılan projeksiyonlarda, 15-20 Mayıs arasında başta İstanbul olmak üzere tüm Türkiye’de vaka sayılarının normalleşme adımlarının atılması sonucunu ortaya çıkaracak sayılara ineceği hesaplanıyor.

10

İspanya, İtalya ve Almanya gibi vakaların çok görüldüğü ülkelerdeki gevşetme politikaları da Türkiye tarafından yakından takip ediliyor. Bu ülkelerdeki adımların 2’nci bir dalgaya sebep olup olmayacağına bakılacak, Türkiye’nin atacağı her adım da corona virüs konusunda 2’inci dalga riski dikkate alınarak belirlenecek.

11

Normalleşme adımları atılırken, Haziran başı itibarıyla önce özel araçlarla seyahate izin verileceği, ardından otobüs, tren ve uçak seyahatlerine belli kurallarla serbesti getirileceği ifade ediliyor. (Türkiye Gazetesi)    

12İŞTE SOKAK SOKAK CORONA HARİTASI

İŞTE SOKAK SOKAK CORONA HARİTASI

Sağlık Bakanlığı, “Hayat Eve Sığar” uygulamasına güncelleme getirdi. Buna göre, kullanıcılar sadece yakın çevresindeki değil, diğer tüm illerdeki vaka yoğunluklarını da görebiliyor. İşte başta İstanbul olmak üzere birçok ilin corona virüs vaka yoğunluk haritası…

13Sultanbeyli

Sultanbeyli

Sağlık Bakanlığı’nca hazırlanan, ‘Hayat Eve Sığar’ mobil uygulaması bir süredir Android ve App Store platformlarında yayında.

14Sultanbeyli

Sultanbeyli

Uygulama, corona virüsü testi pozitif olan kişilerin yoğun olarak bulundukları bölgeleri gösteriyor.

15Ataşehir

Ataşehir

Uygulama, her gün kullanıcılara sağlık bilgilerini soruyor. Kullanıcılar, ‘ailem’ bölümüne dahil ettikleri insanlardan herhangi biri pozitif ya da temaslı ise uyarılıyor.

16Beykoz

Beykoz

Uygulama vatandaşları corona virüs konusunda bilgilendirmek, yönlendirmek ve yaşanabilecek salgın hastalık ile ilgili riskleri en az seviyeye indirmek ve yayılmasını önlemek amacıyla geliştirildi.

17Beykoz

Beykoz

Uygulama ile telefon numarası doğrulaması yapılarak adım adım sorulan soruları cevaplayıp, corona virüs hastalığı ile ilgili şikayetlere göre nasıl davranılması gerektiği belirtiliyor.

18Beykoz

Beykoz

Aynı zamanda harita üzerinde hastane, eczane, market zincirleri, metro ve duraklar gibi temel ihtiyaç noktalarına ulaşılabiliyor.

19Beyoğlu

Beyoğlu

Evde izolasyon, enfekte kişiler ve riskli bölgelerin yoğunluğu görülebiliyor.

20Beyoğlu

Beyoğlu

İşte İstanbul’un bölge bölge corona virüs vaka yoğunluk haritası…

21Büyükçekmece

Büyükçekmece

22Esenler

Esenler

23Etiler

Etiler

24Fatih

Fatih

25Kadıköy

Kadıköy

26Kadıköy

Kadıköy

27Kadıköy

Kadıköy

28Kağıthane

Kağıthane

29Kartal

Kartal

30Kozyatağı

Kozyatağı

31Küçükçekmece

Küçükçekmece

32Maltepe

Maltepe

33Maslak

Maslak

34Pendik

Pendik

35Sarıyer

Sarıyer

36Sarıyer

Sarıyer

37Teşvikiye

Teşvikiye

38Ulus

Ulus

39Üsküdar

Üsküdar

40Üsküdar

Üsküdar

41Üsküdar

Üsküdar

42Ümraniye

Ümraniye

43Ümraniye

Ümraniye

44Adana

Adana

Bakanlığın corona virüs haritasına göre büyükşehirlerin durumu ise şöyle…

45Ankara

Ankara

46Antalya

Antalya

47Bursa

Bursa

48Gaziantep

Gaziantep

49İzmir

İzmir

50Kayseri

Kayseri

51Sakarya

Sakarya

52Şanlıurfa

Şanlıurfa

53Aydın

Aydın

54Balıkesir

Balıkesir

55Diyarbakır

Diyarbakır

56Edirne

Edirne

57Elazığ

Elazığ

58Erzurum

Erzurum

59Kahramanmaraş

Kahramanmaraş

60Manisa

Manisa

61Mardin

Mardin

62Muğla

Muğla

63Ordu

Ordu

64Samsun

Samsun

65Sivas

Sivas

66Tekirdağ

Tekirdağ

67Trabzon

Trabzon

68Van

Van

69Zonguldak

Zonguldak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

korku filmleri 2019 animasyon filmleri 2019 Tipobet365 Giriş betmatik giriş supertotobet giriş