2020 Babalar Günü hangi gün, ne zaman, ayın kaçında?

2020 Babalar Günü hangi gün, ne zaman, ayın kaçında?

2020 Babalar Günü tarihi sevdiklerinin gününü kutlamak isteyen kişiler tarafından araştırılmaya devam ediyor. Bu anlamlı günde birbirinden uzakta olan kişiler mesajlar ile yakında olanlar ise hediyeler ve sözler ile yakınlarının günün kutlayacak. Peki, 2020 yılında hangi gün kutlanacak?

BABALAR GÜNÜ NE ZAMAN?

Bu yıl Babalar Günü her yıl olduğu gibi Haziran ayının üçüncü Pazar günü kutlanacak. Yani 2020 yılında bu gün 21 Haziran 2020 Pazar gününe denk gelecek.

BABALAR GÜNÜ’NÜN TARİHİ

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd’un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran’ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

BABALAR GÜNÜ HEDİYE FİKİRLERİ İÇİN TIKLAYINIZ…

Bu yüzden Babalar Günü Haziran ayında kutlanır. Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910′da Washington’un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon’ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD’de resmi tatil ilan edilmiştir.

BABALAR GÜNÜ MESAJLARI İÇİN TIKLAYINIZ…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

korku filmleri 2019 animasyon filmleri 2019 Tipobet365 Giriş betmatik giriş supertotobet giriş